Uwaga! Poszukujemy wszelkich informacji związanych z przygotowaniem lotu Polaka w kosmos sprzed lat
prosimy o kontakt z nami pod adresem: Napisz do mnie kliknij tutaj lub na adres => KAMAX (MAŁPA) PRO (KROPKA) ONET (KROPKA) PL

Przebieg wyboru kandydatów na kosmonautów Interkosmosu z Polski

Etap I - (czerwiec 1976) selekcja wstępna - spośród 550 kandydatów na podstawie danych z akt lotniczych Głównej Wojskowej Komisji Lotniczo-Lekarskiej WIML oraz opinii służbowych wybrano 71 pilotów samolotów naddźwiękowych.


Etap II - (koniec sierpnia 1976) kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej wybrało 17 pilotów (jeden zrezygnował z udziału po zapoznaniu się z warunkami selekcji). W WIML rozpoczynają się ich badania medyczne. W skład wybranej grupy wchodzą:

        1. kpt. Marian Boleski;
        2. mjr Andrzej Bugała;
        3. kpt. Bolesław Dańczak (zrezygnował na własną prośbę);
        4. mjr Janusz Dorożyński;
        5. por. Kazimierz Fiołek;
        6. mjr Henryk Hałka;
        7. kpt. Józef Hajduk;
        8. mjr Mirosław Hermaszewski;
        9. ppłk Zenon Jankowski;
        10. kpt. Mieczysław Kafel;
        11. mjr Szymon Kowal;
        12. por. Tadeusz Kuziora;
        13. por. Kazimierz Lewenko;
        14. kpt. Czesław Pazur;
        15. kpt. Bogdan Rojek;
        16. mjr Jan Waliszkiewicz;
        17. kpt. Henryk Wrzesień.

Etap III:
 
 

  • badania w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym w Mrągowie (02.-15.09.1976). Udział biorą:

  • Boleski, Bugała, Dorożyński, Fiołek, Hałka, Hermaszewski, Kafel, Kowal, Kuziora, Lewenko, Pazur, Rojek, Waliszkiewicz, Wrzesień.
     
  • do grupy dołączają Hajduk (egzaminy do ASG) i Jankowski (manewry Tarcza-76).

  •  
  • badania w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym Gronik w Zakopanem (16-30.09.1976). Udział biorą:

  • Boleski, Bugała, Hajduk, Hałka, Hermaszewski, Jankowski, Kuziora, Rojek, Waliszkiewicz, Wrzesień.

    Etap IV:

    29.10.1976 w WIML członkom radzieckiej komisji do spraw badań i selekcji kosmonautów pod kierownictwem kosmonauty lekarza pułkownika Wasilija G. Łazariewa zostaje przedstawionych pięciu kandydatów:

          1. Andrzej Bugała;
          2. Henryk Hałka;
          3. Mirosław Hermaszewski;
          4. Zenon Jankowski;
          5. Tadeusz Kuziora.
    Komisja zaakceptowała czwórkę (oprócz Bugały - nie odpowiadał normom antropologicznym), która w dniach 9-26.11.1976 przebywała na badaniach w Gwiezdnym Miasteczku. Wszyscy uzyskali opinię zdolnych do lotu kosmicznego i wybór finałowej dwójki został dokonany 27.11.1976 przez MON. W jej skład weszli:

    04.12.1976 kandydaci odlecieli na szkolenie do CPK. Składało się ono z dwumiesięcznego przygotowania teoretycznego, po którym nastąpiło pięciomiesięczne zapoznawania się z konstrukcją i eksploatacją statku Sojuz i stacji Salut-6. W przygotowaniach biorą też udział kandydaci z Czechosłowacji i NRD.

    W lipcu 1977 Polacy rozpoczęli szkolenie w składach załóg:

    W tym okresie rozpoczyna się gorący spór o kolejność lotów z udziałem przedstawicieli krajów bloku socjalistycznego. Pośród trójki państw na zdecydowanie najsłabszej pozycji jest NRD - niewypowiedzianym, ale żelaznym argumentem jest tu rola Niemiec podczas II Wojny Światowej. Zarówno Polska jak i Czechosłowacja mają na swoją korzyść racjonalne argumenty - my naszą pozycję największego z krajów satelickich ZSRR, Czechosłowacja - kraju wiodącego w programach badawczych Interkosmosu. Ostatecznie o kolejności (Czechosłowacja, Polska, NRD) decyduje prawdopodobnie obietnica złożona Gustávowi Husákowi przez Leonida Breżniewa - lot przedstawiciela Czechosłowacji jako pierwszego - w ramach "rekompensaty" za inwazję w 1968 roku.

    Jednocześnie rozpoczyna się wśród radzieckich organów wojskowych i kancelarii konstrukcyjnych kolejny spór - tym razem o to, czy poleci załoga "wojskowa" (Klimuk/Hermaszewski), czy "cywilna" (Kubasow/Jankowski). Połączenie obu tych sporów na pewnym etapie skutkuje zadziwiającym zdarzeniem - Hermaszewski trafia do szpitala, gdzie przymusowo usuwa mu się zdrowe (!) trzecie migdały - ma to go odsunąć od cyklu przygotowań, co faworyzowałoby załogę "cywilną". Pomimo tego Hermaszewski do końca utrzymuje pierwszą pozycję. W czerwcu 1978 obie załogi udają się na Bajkonur, skąd 27 czerwca startuje Sojuz 30 z pierwszym polskim kosmonautą na pokładzie.