AUTORZY  STRONY
Jacek Kruk

Jacek Kruk

  Urodziłem się 6 sierpnia 1953 roku w Krakowie. Od wczesnej młodości interesuję się astronomią, astronautyką - od misji sondy Ranger-7 na Księżyc w 1964 roku. Studiowałem astronomię i filologię rosyjską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z zawodu jestem lektorem i tłumaczem przysięgłym języka rosyjskiego. Od 1979 do 2020 roku pracowałem w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, obecnie na emeryturze. Od 1985 roku param się dziennikarstwem kosmicznym - jestem autorem jednej publikacji książkowej i ponad 300 artykułów publikowanych w czasopismach popularnonaukowych (Problemy, Astronautyka, Skrzydlata Polska, Młody Technik, Wiedza i Życie, Urania), a także w  dodatku naukowym do gazety Dziennik Polski.

  Wielokrotnie wyjeżdżałem służbowo do Związku Radzieckiego/Rosji, co wykorzystałem do odwiedzenia kilku ośrodków ściśle związanych z radzieckim/rosyjskim programem kosmicznym. Do najcenniejszych wizyt należy dwukrotne odwiedzenie Centrum Kontroli Lotów w Korolowie (dawniej Kaliningrad pod Moskwą), Moskiewskiego Instytutu Lotniczego, gdzie przechowywane są statki z niezrealizowanego lotu na Księżyc, a także wojskowa stacja Salut (Ałmaz), Lotniczo-Kosmicznych Zakładów im. Ławoczkina, Instytutu Medyczno-Biologicznych Problemów Ministerstwa Zdrowia i wielu muzeów kosmonautyki.

  Z żoną Grażyną mam córkę Annę (*1983); obie wspierają mnie dzielnie w kosmicznych poczynaniach, choć nie przejawiają równie głębokiej fascynacji kosmosem. Główne zainteresowania astronautyczne to badania planet oraz historia i perspektywy lotów załogowych. Inne zainteresowania to botanika, aeronautyka i fotografia.

Maciej Stołowski | Waldemar Zwierzchlejski

Strona główna