Chang'e 4
CE-4


Chang'e 4 będzie podobny do Chang'e-3

Chiński lądownik i łazik, przeznaczony do lądowania na odwróconej od Ziemi stronie Księżyca, prawdopodobnie na terenie Basenu Apollo.

Konstrukcyjnie lądownik i łazik oparte będą na platformach Chang'e-3 i Yutu.

Masa startowa ~3780 kg (sucha masa ~1200 kg), łazik ~140 kg. Lądownik zasilany będzie energią elektryczną pochodzącą z RTG, jego funkcjonowanie przewidziane jest na jeden rok. Wyposażony zostanie w kolorową kamerę topograficzną na maszcie, kamerę lądowania (zawis został wykonany na pułapie 100 m), analizatory pyłu i pola elektrycznego, zestaw do badania plazmy i pola magnetycznego, sejsmometr, dozymetr neutronów oraz interferometr radiowy zakresu VLF. Sześciokołowy łazik zasilany jest energią elektryczną pochodzącą z ogniw fotowoltaicznych i wyposażony jest w kamerę panoramiczną, radar podpowierzchniowy, spektrometr podczerwieni, uderzeniowy eksperyment sejsmiczny, analizator atomów oraz jeszcze dwa, które zostana wybrane we wrześniu 2016 r.

Problem komunikacji sondy z Ziemią zostanie rozwiązany za pomocą dedykowanego satelity telekomunikacyjnego, który zostanie wcześniej umieszczony w punkcie libracyjnym L2 układu Ziemia-Księżyc.

Rakieta nośna CZ-3B/GIII. Start z wyrzutni LC2? kosmodromu Xichang.


Przebieg lotu sondy:

-


Plan lotu sondy:
 
data zdarzenie
??.12.2018 start


Strona główna | Sondy kosmiczne - Księżyc