Wega* 2


Sonda Wega.

Radziecka sonda Wenus i komety Halleya, ostatnia sonda, która dokonała miękkiego lądowania na Wenus.

Konstrukcyjnie Wega 2 była analogiczna do sond Wenus Wieniera-9 - Wieniera-14. Różnica w stosunku do poprzednich aparatów tej serii polegała na umieszczeniu wewnątrz kulistej osłony lądownika aerostatu, zaś na korpusie sondy macierzystej - ruchomej platformy z przyrządami do badania komety.
Rakieta nośna Proton, masa startowa sondy 4920 kg (pojemnik z lądownikiem 1500 kg, w tym aerostat 25 kg)



Przebieg lotu:
Start nastąpił 21 grudnia 1984 r. o godz. 09:13:52 UT
13 czerwca 1985 r. od Wegi 2 oddzielił się pojemnik z lądownikiem i aerostatem, sonda wykonała manewr zejścia z trajektorii kolizyjnej.
15 czerwca 1985 r. sonda zbliżyła się do Wenus na 24 500 km, a pojemnik z lądownikiem i aerostatem wpadł do atmosfery. Lądownik opadł w miejscu o współrzędnych 7,2° S, 179,4° na nocnej półkuli planety, gdzie dokonał analizy chemicznej gruntu. Lądownik, jak i aerostat, nie posiadały kamer. Aerostat został wypuszczony z górnej części osłony lądownika po oddzieleniu tego ostatniego. Powłoka aerostatu została napełniona helem tworząc kulę o średnicy 3,4 m. Pod nim na 12-metrowej linie zawisł zestaw przyrządów meteorologicznych. Aerostat ustabilizował się na wysokości 50 km dryfując wraz z atmosferą planety. Dokonano pomiarów temperatury, ciśnienia, pionowej składowej prędkości wiatru, a także przejrzystości atmosfery. Dane były przekazywane przez nadajnik aerostatu bezpośrednio nas Ziemię. Po dwóch dniach dryfu łączność z aerostatem została utracona (baterie zapewniały pracę przez 60 godz.). Aerostat pokonał ok. 12 tys. km zmierzając ku dziennej półkuli Wenus.
9 marca 1986 r. Wega 2 zbliżyła się do jądra komety Halley'a na odległość ok. 3 tys. km wykonując jego fotografie oraz pomiary gęstości plazmy i pyłu. Sonda i kometa minęły się z prędkością względną 77,7 km/s - pomiary rozpoczęto na 2,5 godz. przed największym zbliżeniem do 0,5 godz. po zbliżeniu. Wega 2 pozostaje na orbicie heliocentrycznej pomiędzy orbitami Ziemi i Wenus.


*) Skrót od rosyjskich słów Wieniera (Wenus) i Gallej (Halley).

Strona główna | Wenus | Komety